Home»هیات میثاق با شهدا»جهاد و شهادت»زندگی نامه ای کامل و جدید از شهید حاج ابوالحسن کریمی

زندگی نامه ای کامل و جدید از شهید حاج ابوالحسن کریمی

0
Shares
Pinterest Google+

ابوالحسن کریمی در ۹ مرداد ۱۳۲۷ش در شهر لاهيجان به دنیا آمد. پدرش حاج عباسعلی از متدینین و معتمدین بازار لاهیجان بود. ابوالحسن دوران کودکی را در خانواده‌ای متدین سپری نمود و با علما و محافل دینی آشنا گشت. او در انجمن قرائت و احكام که به سرپرستي «آيت الله حاج شيخ مهدي مهدوي» رئيس حوزه علميه لاهيجان در مدرسه جامع تشكيل مي‌شد، شرکت می‌نمود.

 وی تحصیلاتش را در لاهیجان گذراند و در کنار آن در سال ۱۳۴۴ به اتفاق دوستانش اقدام به تاسيس «كانون بحث و انتقاد مذهبي جوانان» لاهيجان ‌نمود و از اين مركز به تربيت ديني نسل جوان همت گمارد؛ جواناني كه در جریان انقلاب اسلامي از فعال‌ترین جوانان منطقه بودند.

او تحصیلات متوسطه خود را در سال۱۳۴۶ در دبیرستان مهرگان لاهیجان به پایان رساند و در سال۱۳۴۷ در رشته رياضي دانشگاه تهران قبول شد و با شركت در امتحان رشته اقتصاد، تحصيلات خود را در رشته اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد. ایشان در مدتي كوتاه به دليل فعاليت و تحرك بالاي اجتماعي خود در محيط دانشگاه و خوابگاه، به عنوان نماينده دانشجويان از خوابگاه اميرآباد برگزيده شد. صدای اذان او در سحرهای ماه مبارک رمضان هنوز در فضای آنجا طنین انداز است.

کریمی در سال۱۳۴۷ به علت شركت در تظاهرات دانشجويان به مناسبت شهادت پهلوان غلامرضا تختي برای اولين بار دستگير شد. در اواخر سال۱۳۴۹ بار دیگر به علت فعاليت علیه جشن‌هاي ۲۵۰۰ ساله، دستگير و در زندان قزل قلعه تهران حبس گردید. زندان براي او فرصت مناسبي بود تا با آشنايي با روحانيون انقلابي و مبارز، توان بيشتری براي ادامه مبارزه بیابد. با آزادي از زندان در جلسات تفسير قرآن «آيت الله سيد محمود طالقاني» در مسجد هدايت تهران شرکت نمود. به دلیل علاقه به بحثهای اقتصادی به مطالعه در این زمینه پرداخت و از جلسات درس شهيد مظلوم «آيت الله بهشتي» در این زمینه بهره برد. در همین زمان به درخواست «آیت الله شهید قدوسی» برای تدریس زبان انگلیسی به طلاب حوزه علمیه قم به صورت هفتگی به «مدرسه حقانی قم» می‌رفت و در کنار تعلیم طلاب، خود نیز به فراگیری علوم حوزوی پرداخت.

از ایشان که به زبانهای عربی و انگلیسی مسلط بود دو جلد كتاب «آموزشي زبان عربي و انگليسي» و پنج جلد کتاب «فریاد مظلوم» که متن تعدادی از سخنرانی‌های ایشان در محافل دینی و سیاسی است منتشر شده است.

وی در سال ۱۳۵۲ بعد از اخذ مدرک کارشناسی اقتصاد به سربازی رفت و در سال ۱۳۵۴ بعد از خاتمه دوره سربازي در شهر مراغه که همراه با تلاش فراوان جهت احیای ظواهر اسلامی در پادگان بود، به زادگاهش بازگشت و در لاهيجان، آستانه اشرفیه و بندركياشهر به تدریس کتب دبیرستان مشغول شد و از این فرصت برای آشنایی جوانان و نوجوانان با احکام اسلام و مسائل انقلاب استفاده کرد. ساواک در گزارشی می‌نویسد: «ابوالحسن کریمی از متعصبین مذهبی و از هواداران [امام] خمینی بوده و در کلاسهای درس ریاضی و همچنین جلسات هفتگی شبهای جمعه آستانه اشرفیه که با حضور تعدادی از دانشجویان تشکیل می‌گردیده شرکت و بعضاً سمپاشی و اظهارات تحریک آمیز به عمل آورده [است]»

ایشان با کمک شهید بهشتی در سال ۱۳۵۵ «مطبوعاتی فتح» را جنب «مسجد جامع لاهیجان» تاسیس نمود و به محور مبارزات مردم منطقه عليه رژیم و احزاب چپ و مارکسیست و محل رفت و آمد نيروهاي انقلابي و پخش جزوات و اعلاميه‌ها و نوارهاي امام خميني تبدیل شد. همچنین ایشان برای بار سوم در خرداد ۱۳۵۷ پس از سخنرانی شدیداللحن علیه شاه در «كانون ولي عصر» مسجد جامع آستانه اشرفيه، توسط مامورين ساواك دستگير و به زندان عمومي رشت منتقل شد و شکنجه‌ها و آسیبهای بسیاری به او وارد شد و سرانجام بر اثر شدت تحركات انقلابي مردم در آبان ۵۷ به همراه دیگر مبارزين از زندان آزاد گشت. بعد از آزادي هم در صف اول نهضت اسلامی امام خمینی در منطقه، به راهبری مردم و سخنرانی در تظاهرات و راهپیمایی‌ها پرداخت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان فرماندار لاهیجان جهت سامان دادن به امور انقلاب و مردم انتخاب شد و با مدیریت اسلامی و انقلابی خود توانست نقش برجسته‌ای در خدمت رسانی به محرومان و روستاییان و همچنین مبارزه با عناصر نفاق و منحرف منطقه ایفا کند. این مدیر ساده زیست و فعال به دلیل حضور پررنگ و برخورد قاطع با ضد انقلاب در فرودین ۱۳۵۹ از سوی دادستان کل انقلاب اسلامی آیت الله قدوسی به سمت دادستانی کل انقلاب اسلامی استان گیلان انتخاب گردید و توانست با کمک مهندس شهید محمدعلی انصاری ـ استاندار وقت گیلان ـ و برخی دیگر از مسئولین انقلابی استان و با حمایت نیروهای حزب اللهی، فرصت را از دشمنان نظام جمهوری اسلامی بگیرد و امنیت و آرامش را برای مردم برقرار سازد.

در جریان اغتشاشات و درگیریهای سالهای اول انقلاب و غائله منافقین و بنی صدر و حذف، ترور و انتقامجویی از نیروهای انقلابی و پس از شهادت مهندس انصاری، شهید کریمی در پاییز ۱۳۶۱ با فشار گروههای منحرف از تمامی مسئولیتهایش برکنار شد و البته او که هرگز نمی‌خواست برای نظام هزینه‌ای ایجاد کند و حتی در دوران مسئولیتش، مبلغی هم از نظام به عنوان حقوق دریافت نکرده بود، از این فرصت استفاده کرد تا جهت تکمیل تحصیلات دینی‌اش به شهر مقدس قم هجرت کند.

مخالفان که درصدد تصفیه حساب کامل با او بودند، بعد از شهادت آیت الله قدوسی به دلیل واگذاری زمینهای متروکه نواحی اطراف لاهیجان به مردم زحمتکش و ستمدیده منطقه که به دستور شورای عالی قضایی کشور صورت گرفته بود از او شکایت کردند و در سال ۱۳۶۴ با محاکمه‌ای عجیب و بدون سند، به انفصال از شغل و سه سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم گردید. در پی این حکم تاسف برانگیز که بعد از شهادت او برای اجرا ابلاغ شد، رئیس جمهور وقت حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی فرمودند: «شنیدم دادسرای تهران اخیراً به آموزش و پرورش لاهیجان ابلاغ کرده است که شهید ابوالحسن کریمی دیگر عضو دستگاه قضایی نیست. از جهاتی چند که پوشیده نیست عمیقاً متأسف شدم. البته برای آن شهید عزیز ننگ نیست که حالا دیگر عضو قضایی نباشد، اما اگر دستگاه قضایی می‌توانست کسی مثل او را داشته باشد برایش افتخار بزرگی بود.»

سرانجام پس از عمری خدمت و مجاهدت در غروب روز ۱۳ فروردين ۱۳۶۵ منافقان کوردل حاج شيخ ابوالحسن كريمي را که به تنهايي از مطبوعاتي فتح به سوي منزل بازمی‌گشت در كنار «مسجد گلشاهي» مورد اصابت گلوله‌هاي خود قرار دادند و او در حالت سجده به زمین افتاد و به سوی جایگاه ابدی خویش پرواز کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیام تسلیت شهادت او فرمودند: «دست مجرم ایادی نفاق به خون بیگناهی دیگر آلوده شد و این بار عنصر عزیز و شریفی هدف خیانت منافقین پلید و نابکار قرار گرفته که سوابق روشن انقلابی او در سالهای اختناق رژیم ستمشاهی و نیز فعالیت دلسوزانه و خستگی ناپذیر او پس از پیروزی انقلاب، بر همة مردم آن منطقه آشکار است.»

بدن مطهر این شهید عزیز را برای تدفین به سمت گلزار شهدای لاهیجان تشییع نمودند که این مراسم با حضور چند هزار نفری مردم غیور و ولایتمدار گیلان، به صحنه اعلام انزجار عمومی علیه نفاق و استکبار تبدیل شد و مردم عهدشان را با شهدا تجدید نمودند.

منبع : رنگ ایمان

چند لینک مرتبط:

ویژه نامه ی شهید کریمی از رنگ ایمان

زندگی نامه ی شهید در سایت عدالت خواهان گلستان

بیانات سردار نقدی در یادواره ی شهید کریمی – فروردین۹۳

نکات مهم سخنرانی حجت الاسلام حسینی اراکی در یادواره ی شهید کریمی در لاهیجان – فروردین۹۳